سرمایه در گردش چیست؟

سرمایه در گردش چیست؟

اگر شما صاحب یک کسب و کار نوپا هستید، شاید تا زمانی که یک روند مالی منظم برای سازمان خود برقرار نکرده اید، با اصطلاح سرمایه در گردش روبرو نشده اید. اما واقعیت اینجاست که هر کسب و کاری چه کوچک و نوپا و چه کسب و کارهای بزرگ دارای واحدهای متعدد، می بایست درک و مفهوم مشخصی از این اصطلاح داشته باشند تا بتواند منابع خود را بصورت بهینه مدیرت کند.

سرمایه در گردش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سرمایه در گردش همان دارایی های جاری

همانطور که از نام اصطلاح “سرمایه در گردش” پیداست به مجموعه دارایی گفته می شود که قابلیت گردش یا همان نقد شوندگی را دارا باشد. بنابراین سرمایه هایی که قابلیت نقد شوندگی در کوتاه مدت را ندارد جز این دسته از سرمایه قرار نمی گیرند. مثلا خانه و زمین و تجهیزات جزئی از سرمایه در گردش نیست چون در کوتاه مدت نمی توانند به پول تبدیل شوند. ولی دارایی نقد، کالای موجود در انبار، حسابهای دریافتی (مطالباتی که در کوتاه مدت بتوان آنها را به پول نقد تبدیل کرد.) که در حسابداری یعنی در ترازنامه شرکت در ذیل عنوان دارایی جاری قرار گرفته اند، جزیی از سرمایه در گردش تلقی می گردد.

خالص سرمایه درگردش

سرمایه در گردش در واقع سرمایه ای است که باید در شرکت موجود باشد تا شرکت به کارهای روزمره خود بدون دغدغه مالی بپردازد. گاهی اوقات شرکت ها برای اینکه نیاز به سرمایه زیادی برای کارشان نباشد اقدام به خرید نسیه می کنند و … این دست کارها که موجب می شود برای گرداندن کسب و کار شرکت نیاز به سرمایه کمتری باشد در واقع خالص “سرمایه در گردش” برای شرکت را کاهش می دهد. طبق تعریف خالص سرمایه در گردش، دارایی جاری منهای بدهی جاری است.

محاسبه سرمایه در گردش

سوالی که بسیاری از صاحبان کسب و کار در ذهن دارند این است که چطور می توان سرمایه در گردش را برای فعالیت خود محاسبه کنند. پاسخ دقیق به این سوال قدری مشکل و نیازمند دانستن دانش مالی و حسابداری است. اما پاسخ ساده تری نیز وجود دارد که می تواند دید خوبی به شما بدهد.

برای محاسبه سرانگشتی سرمایه در گردش کسب و کار خود باید بدانید که به طور میانگین چه میزان زمان می برد تا هزینه ای که برای نیروی انسانی خود صرف کرده اید و یا مواد اولیه ای که خریداری کرده اید، تبدیل به محصول شده، فروخته شود و پول حاصل از درآمد آن به حساب شرکت برگردد. هزینه شما در طی این بازه زمانی در شرکت سرمایه در گردش مورد نیاز شماست!

در محاسباتی سرانگشتی تر می توان تمامی هزینه های جاری شرکت را برای دو ماه محاسبه کرد و آن را به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفت.