ثبت شرکت

ثبت شرکت

جهت انجام امور ثبت شرکت نیازی نیست تا حتما به یکی از شرکت هایی ک این کار را انجام می دهند مراجعه و هزینه کنید یا وکیلی را به خدمت بگیرید. جهت انجام ثبت شرکت کافی است با کمی گذاشتن وقت و جستجو در اینترنت مدارک مورد نیاز را تهیه و نسبت به پر کردن فرم ها و ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها اقدام نمایید. با صرف هزینه حدود ۱۰۰ هزار تومان و کمی پیگیری شرکت خود را ثبت کنید.در ادامه به طور خلاصه به فرآیند انجام ثبت شرکت سهامی خاص که بیشتر از سایر انواع شرکت ها طرفدار دارد خواهیم پرداخت.

شرکت سهامی خاص شرکتی است که در آن تعدادی سهامدار سرمایه مورد نیاز شرکت را فراهم آوردند و در اختیار مدیران متخصص گذاشتند تا با این سرمایه کسب و کاری را راه اندازی نمایند. مدیران و سهامداران می توانند اشخاص متفاوت و یا یکسانی باشند. (صاحبان سرمایه و اداره کنندگان کسب و کار  می توانند یک گروه باشند یا متفاوت باشند.)

جهت آشنایی اولیه برای اطلاعات و مدارک مورد نیاز جهت ثب شرکت در ابتدا و همین الان به وب سایت ثبت شرکت ها سری بزنید و با ثبت اطلاعات اشخاصی فرضی (کد ملی ها باید به درستی ثبت شود.) یک بار فرآیند ثبت شرکت و اطلاعات و مدارک مورد نیاز را خودتان ببینید.

۱- همین الان به یکی از دفاتر پلیس + ۱۰ بروید و درخواست گواهی عدم سو پیشینه کنید. (حداقل مدیران و بازرسان باید سو پیشینه داشته باشند.)

۲- در ابتدا باید بدانید با چه افرادی می خواهید شریک شوید و هر یک به چه میزان در شرکت شما سهم خواهند داشت. کمترین سرمایه ای که هم اکنون می توان با آن شرکت سهامی خاص ثبت کرد ۱۰۰ هزار تومان است. که می بایست حداقل ۳۵ هزار تومان (حداقل ۳۵ درصد سرمایه ثبتی) آن طی فرآیند ثبت شرکت نزد بانکی به عنوان سپرده اولیه شرکت گذاشته شود.

۳- با رفتن به وب سایت ثبت شرکت ها اقدام به تکمیل فرم ها نمایید. برخی راهنمایی ها:

  • بازرس شخصی است که واسط هیئت مدیره و سهامدار است، اگر هیئت مدیره و سهامدار خودتان هستید دو نفر از آشنایان را که نسبت فامیلی با شما ندارند به عنوان بازرس اصلی و بازرس علی البدل معرفی کنید.
  • نام یکی از افراد را از میان خودتان به عنوان متقاضی و امضا کننده دفتر بنویسید.
  • موضوع شرکت با جستجو در گوگل یا استفاده از سایت روزنامه رسمی و جستجوی شرکت های مشابه خود و استفاده از موضوع فعالیت آنها پر کنید.
  • بازرسان شرکت نباید از اعضای هیئت مدیره باشند یا با آنها نسبتی داشته باشند.
  • مدیرعامل می تواند یکی از اعضای هیئت مدیره باشد یا نباشد.
  • ۵ اسم انتخابی حداقل سه بخشی برای شرکت به ترتیب اولویت مشخص کنید که اگر بعدا تایید نشود (مثلا به دلیل تکراری بودن) دوباره می بایست ۵ اسم دیگر وارد کنید تا بالاخره یک اسم برای شرکت شما تایید شود.
  • اگر نمیدانید چه بنویسید، نوع سرمایه را “نقدی” بزنید.
  • گواهی سپرده بانکی را باید پس از تایید نام پیگیری و از بانک مورد نظر خود درخواست کنید.

۴- پس از زدن دکمه پذیرش نهایی منتظر بمانید تا یکی از نام های انتخابی شما تایید شود.

۵- پس از تایید نام با مراجعه به بانکی در نزدیکی آدرس شرکت ثبت شده تقاضا کنید که برای شرکت در شرف تاسیس به شما گواهی حساب بدهد.

۶-  می بایست فرم های مورد نیاز ذکر شده در سایت را پس از ثبت نام شرکت در آنها از همانجا و با سربرگی که کدپیگیری در آن هست پرینت بگیرید. (برخی از موارد مانند اساسنامه که از همین سیستم ثبت شرکت ها دریافت میکنید نیازمند اصلاح و ثبت مجدد تغییرات است، در خواندن متن آنها دقت داشته باشید.)

۷- مدارک را همانطور که در ابلاغیه های سایت ذکر شده است ارسال کنید و منتظر باشید تا : الف- ممکن است درخواست شما رد شود و اصلاحیه را باید بفرستید تا مجدد بررسی شود ب- رفع نقص برای شما بیاید یعنی مشروط پذیرفته شدید ج – شرکت شما ثبت شود.

۸- موفق باشید!