تسهیلات سربازی

کسری خدمت نظام وظیفه دانش بنیان

کسری خدمت سربازی (طرح نظام وظیفه تخصصی)

خدمت نظام وظیفه شرکت های دانش بنیان را نیز همانند بسیاری شرکت های جوان محور دیگر دچار مشکل کرده است. جدایی افراد کلیدی برای مدتی طولانی فضای بسیاری از شرکت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و برنامه ریزی برای آینده را پیچیده تر می کند.

در همین راستا و در جهت کمک به پیشرفت هرچه بهتر شرکت های دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری شیوه نامه ای جدید را تدوین نموده است که امسال به اجرا  درآمده است و از مهرماه سال ۹۴ به صورت غیر حضوری قابل پیگیری است. شیوه نامه ” دانش آموختگان برتر فناور ” طرحی است که توسط بنیاد ملی نخبگان اجرای شده است.

این طرح کمک می کند تا اشخاص فعال در شرکت های دانش بنیان بتوانند با بهره گیری از آن در زمره خدمت نظام وظیفه تخصصی قرار گیرند و از طریق بنیاد ملی نخبگان به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی شوند.

سهمیه خدمت نظام وظیفه تخصصی شرکت های دانش بنیان

طبق گفته سرپرست امور شرکت های دانش بنیان، هرکدام از شرکت های دانش بنیان که دارای فروش مندرج در اظهارنامه مالیاتی باشد، اعم از شرکت های نوپا و شرکت های تولیدکننده و صنعتی، می‌توانند یک نفر را به‌عنوان سهمیه خود معرفی کنند و به‌ازای هر ۵۰۰ میلیون تومان فروش مندرج در اظهارنامه مالیاتی و یا هر ۱۰ نفر نیروی انسانی شاغل بیمه‌شده، می‌توانند یک نفر دیگر را به‌عنوان سهمیه خود معرفی کنند. لذا یک شرکت با فروش بیش از (۵۰۰) میلیون تومان، می‌تواند ۲ نفر را به‌عنوان سهمیه خود معرفی کند که سقف این سهمیه برای هر شرکت ۱۰ نفر تعیین شده است.

معرفی این افراد از سوی شرکت ها به معنای استفاده فرد از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی نیست و این فرد باید توانمندی‌ حداقلی را برای اجرای موفق پروژه پژوهشی در دستگاه‌های دفاعی و دولتی داشته باشد و امتیاز لازم را در حوزه پژوهش و فناوری کسب کند.

طرح نظام وظیفه تخصصی فعالان در شرکت های دانش بنیان ( شیوه نامه دانش آموختگان برتر فناور )

شرایط اعطای تسهیلات نظام وظيفة تخصصي به افراد فعال در شرکت هاي دانش بنيان به شرح زیر است:
۱- متقاضی باید دانش­آموختۀ دورۀ کارشناسی­ارشد یا دکتری تخصصی از یکی از مراكزآموزشي عالی، پژوهش و فنّاوري‌ داخل يا خارج ازكشور باشد كه صحت مدارك صادرة آن به تأييد وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ یا شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيده باشد.
۲-  از زمان دانش آموختگی متقاضي بیش از سه سال (براي دانش آموختگان دانشگاه‌هاي داخل كشور) و بیش از شش سال (براي دانش آموختگان دانشگاه‌هاي خارج از كشور) نگذشته باشد.
یادآوری: انشجویان دورۀ دکتری تخصصی مراكزآموزشي عالی، پژوهش و فنّاوري‌ داخل که از پیشنهاد رسالۀ دکتری خود با موفقیت دفاع کرده­اند، نیز در صورت موافقت استاد راهنما و تأييد دانشگاه محل تحصيل خود می­توانند از این تسهیلات بهره­مند شوند.
۳- شرط لازم: متقاضیان براي نام نويسي در سامانه بايد شرايط زير را داشته باشند:
الف. دانش آموخته باید در یکی از شرکت­ های دانش بنیان مورد تأیید معاونت علمی و فنّاوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمۀ شرکت) به طور تمام­وقت به فعالیت مشغول بوده باشد. فهرست شرکت هاي مورد تأييد در صفحة اول سامانه کارگروه ارزیابی قرار دارد.
ب. ميانگين كلِ دورة كارشناسيِ متقاضيان بايد بيش از ۱۴ و ميانگين كلِ دورة تحصيلات تكميلي آنان (كارشناسي‌ارشد و دكتري تخصصي) بيش از ۱۵ باشد.
۴- شرط کافی: متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت­های نخبگانی (شامل فعالیت­های فنّاورانه، پژوهشی و آموزشی) بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد.
۵- مهم‌ترين مصاديق فعاليت‌هاي نخبگاني به شرح زير است:
الف. موفقيت‌هاي علمي در دانشگاه (آموزشي، پژوهشي، فنّاورانه و …)
ب. كسب جايزه‌هاي تحصيلي بنياد
ج ‍. برگزيده شدن در جشنواره‌هاي علمي،پژوهشي،‌ فنّاورانة مورد تأیید بنياد
د‍. برگزيده شدن در جشنواره‌هاي معتبر ادبي و هنري يا فعاليت‌هاي‌قرآني مورد تأييد بنياد
ه‍. اشتغال در شركت‌هاي دانش بنيان (عضو هيئت مديره، مديرعامل و فعاليت تمام وقت در شركت دانش بنيان )
۶- شرکت­‌ دانش بنیان بايد دارای اظهارنامۀ مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامۀ مالیاتی به فروش رسانده باشد.
۷- هر یک از شرکت های دانش بنيان می­تواند یک نفر و به ازای هر پنج میلیارد ریال فروش سالانه (بر اساس اظهارنامۀ مالیاتی) یا به ازای هر ده نفر نیروی کارشناسی شاغلِ تمام وقت در شرکت (بر اساس فهرست بیمه)، یک نفر دیگر را معرفی کند. سهمیۀ مذکور تا سقف ده نفر برای هر شرکت در سال، برای مدت یک­سال تعیین می­شود و صرفاً برای همان سال قابل استفاده است.
۸- لازم است متقاضيان معرفي نامة شركت متبوع خود را براساس الگوي مذكور در سامانه ثریا تهيه و بارگذاري كنند.
۹- هيچ نيازي به مراجعه حضوري فرد يا ارايه تقاضاي مکتوب به بنياد ملّي نخبگان/ معاونت علمي و فناوري نيست و فرد متقاضي بايد اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه ثریا ثبت و به‌صورت الکترونيکي مراحل آن را پيگيري کند. پيام هاي لازم درباره وضعيت تقاضا (نقص مدارک و تأييد و يا عدم تأييد) در همين سامانه قابل مشاهده است.
۱۰- باتوجه به اينكه امتيازهاي دانش آموختگان به كمك نرم افزار تخصصي محاسبه مي‌شود لازم است:
۱۰-۱-  همة اطلاعات به طور كامل در سامانه ثریا بارگذاري شود. بديهي است تا تكميل نهايي اطلاعات، فرايند بررسي آغاز نمي‌شود.
۱۰-۲- زمان بررسي پرونده (از زمان تكميل نهايي پرونده) در سامانه ۴۵ روز است و صرفاً پس از پايان اين زمان، امكان پاسخگويي وجود خواهد داشت.

يادآوري مهم: چنانچه در هر مرحله از بررسي مشخص شود متقاضي اطلاعاتي خلاف واقع را بارگذاري كرده است، متقاضي نه‌فقط از اين درخواست بلكه از تمامي تسهيلات بنياد محروم مي‌شود و عدم صداقت وي به دستگاه‌هاي ذي‌ربط اعلام و به لحاظ حقوقي موضوع پيگيري مي‌شود.

۱۱- چنانچه با درخواست متقاضي موافقت نشود، متقاضي مجاز است با ارتقاي فعاليت‌هاي نخبگاني خود صرفاً يك بار ديگر درخواست خود را در سامانه بارگذاري كند.

۱۲- از ابتداي مهرماه سال جاري (۱۳۹۴)، تمامي ارتباطات بنياد با مخاطبان براي استفاده از تسهيلات نظام وظيفه، صرفاً از طريق شبكه (و به شكل غيرحضوري) انجام خواهد پذيرفت. از اين رو چنانچه متقاضيان پرسش/ درخواستي دربارة اين موضوع داشته باشند بايد با مراجعه به بخش «پاسخگويي به درخواست‌هاي شما» در وبگاه بنياد درخواست خود را ارسال كنند تا مورد بررسي قرار گيرد