معافیت گمرکی شرکتها

معافیت گمرکی شرکت های دانش بنیان

در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان، معافیت گمرکی از دیگر مواردی است که در این راستا دیده شده است:

با توجه به اجرایی شدن قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و معافیت شرکت ها و موسسات مذکور از پرداخت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی در راستای فعالیتهای دانش بنیان خود، رعایت موارد زیر برای اجرای صحیح این قانون الزامی می باشد:

۱) شرکت های دانش بنیان برای استفاده از معافیت های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، باید در هر مورد، فرم های مربوطه را از سامانه دانش بنیان بخش آیین نامه ها و قوانین/ معافیت های گمرکی دانلود و پس از تکمیل، به انضمام سایر مدارک مورد نظر، به آدرس customs@daneshbonyan.ir  ارسال نمایند.

۲) «شیوه نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان» که در سامانه دانش بنیان بخش آیین نامه ها و قوانین/ معافیت های گمرکی قرار دارد را به دقت مطالعه نمایند.

۳) فرم های اکسل معافیت های عوارض،حقوق گمرکی و سود بازرگانی مخصوص شرکت را تکمیل نمایند.

۴) تعهدنامه اخذ معافیت عوارض،حقوق گمرکی و سود بازرگانی را به دقت مطالعه کرده و به امضای مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره شرکت رسیده و به آدرس customs@daneshbonyan.ir  ارسال نمایند.

۵) براساس ماده ۴ دستورالعمل اجرایی موضوع ماده ۲۲ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان، که به امضای وزیران محترم علوم، تحقیقات و فناوری و امور اقتصادی و دارایی رسیده است، این معافیت ها تنها شامل کالاهای غیر تجاری می شود. منظور از کالای تجاری کالایی است که به تشخیص گمرک ایران برای فروش وارد می گردد، اعم از این که به همان شکل یا پس از انجام عملیات (اعم از تولیدی، تفکیک و بسته بندی) به فروش برسد. به عبارت دیگر، مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می رسند، مشمول این معافیت ها نمی باشند.

بنابراین انواع معافیت های قابل اعطا عبارت است از:

الف) کالای دانش بنیان برای مهندسی معکوس

ب) کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت

ج) تجهیزات آزمایشگاهی،تست و کنترل کیفیت

د) ماشین آلات خط تولید برای کالاهای دانش بنیان

۶) برای واردات ماشین آلات خط تولید، ثبت سفارش الزامی است. در سایر موارد نیز چنانچه ارزش کالای وارداتی بالا باشد (به طور مثال بیش از ۵۰۰۰ دلار) بهتر است ثبت سفارش صورت گیرد.

۷) اگر کالای وارداتی، ماشین آلات خط تولید باشد و شرکت دانش بنیان دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری یا سایر مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد(۱)، برای استفاده از معافیت ها باید به سامانه بهین یاب رجوع نماید. لازم به ذکر است شرکتها با رجوع به این سامانه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز برخوردار خواهند بود.

۸) فرم هایی که در قالب فایل اکسل بوده براساس نوع واردات باید توسط شرکت تکمیل شود چهار نوع است:

فرم شرکت برای واردات جهت مهندسی معکوس،

فرم شرکت برای واردات جهت تولید تا حد نمونه اولیه و پایلوت،

فرم شرکت برای واردات تجهیزات آزمایشگاهی و تست،

فرم شرکت برای واردات ماشین آلات خط تولید

این فرم ها پس از تکمیل، همراه با تعهدنامه و سایر مدارک مورد نظر (که در بند ۱۲ آورده شده است) باید در قالب یک ایمیل به آدرس customs@daneshbonyan.ir ارسال شود.

۹) معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای دو مورد «تجهیزات آزمایشگاهی،تست و کنترل کیفیت» و «ماشین آلات خط تولید کالاهای دانش بنیان» در صورتی اعطا می شود که مشابه آنها در داخل کشور تولید نشود.

۱۰) ادعای شرکت متقاضی در مورد عدم وجود کالای مشابه ساخت داخل، توسط دبیرخانه کارگروه مورد بررسی و استعلام قرار خواهد گرفت

۱۱)  پس از بررسی فرم ها و مدارک شرکت متقاضی توسط کارگزاران ارزیابی، در صورت رعایت شرایط مذکور در شیوه نامه اعطای معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تایید اولیه برای استفاده از معافیت ها به اطلاع شرکت ها خواهد رسید.

این تایید اولیه به منزله تایید نهایی و معرفی شرکت به گمرک نیست، بلکه در مرحله بعدی باید اطمینان حاصل شود کالایی که وارد شده با تقاضای اولیه شرکت منطبق است.تایید اولیه توسط دبیرخانه کارگروه از طریق ایمیل به شرکتها اعلام می شود.

۱۲) مدارک مورد نیاز جهت درخواست اولیه استفاده از معافیت ها عبارت است از:

نوع کالا

پروفرما

کاتالوگ فنی

مشخصات کامل فنی

فاکتور

ارزش کالا

سایر مواردی که پس از وارد شدن کالا به گمرک باید ارائه شود و نیازی به ارائه آنها در زمان درخواست اولیه نیست عبارت است از:

شماره بارنامه

شماره مجوز ثبت سفارش (در مورد ماشین آلات خط تولید اجباری است)

مبدا کالا

گمرک تحویل کالا

ریز تفکیکی قیمت کالای وارداتی

ورود کالا در چند نوبت و با چند جعبه یا کانتینر صورت گرفته است.

۱۳) پس از اخذ معافیت های مذکور، شرکت موظف است پروانه سبز گمرکی مربوطه را به آدرس customs@daneshbonyan.ir ایمیل نماید.